25 Ağustos 2015 Salı

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir - Ahmet Ümit

Nedendir bilmem ne zaman kitapçıya girsem kendimi kaybeder, daha önce planladığım kitapları alamam. Bunun sebebi; ya aradığım kitapları bulamam kitapevinde ya da başka kitaplar aklımı çeler, onlara yönelirim. Yine böyle bir anda kitapçıya girdiğimde aradığım kitapları bulamamam üzerine farklı yayınları incelemeye başladım.

Okuduğum Kitaplara Kısa Bir Bakış

Raflardan biri tamamen Ahmet Ümit’in yazdığı eserlerden oluşuyordu. Bundan uzun zaman önce üniversite mezuniyetimin ardından teyzemin okuduğu kitaplar arasında yer alan, Ahmet Ümit’in yazdığı ‘ Sultanı Öldürmek’ adlı kitabı okumak için ödünç istememle birlikte acı olsa da itiraf etmek zorundayım ki ilk kez bir Türk yazarla karşılaşıyor ve tabularımı belki de tamamen yıkıyordum. O kadar estetik, o kadar akıcı, o kadar güzel yaşmış ki o kitabı elimden düşürememiştim. Ardından ‘ Aşk Köpekliktir’ adlı kitabını bitirdim. Aşk ile ilgili kısa hikayelerin yer aldığı enteresan bir kitaptı. Ancak kitabın fazla ilgimi çektiğini söyleyemem. Yine yakın bir geçmişte ‘Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’ isimli kitabını okuyarak mest olduğumu söylemem gerek. Bir polisiye konusu ancak bu kadar güzel işlenebilir. Bu kitabı okuduktan sonra Ahmet Ümit’in yeni yayınlarını mutlaka takip edeceğimin sözünü verdim kendime.


Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Tekrar birinci paragrafa dönecek olursak farklı kitapları incelemeye başladım. Ahmet Ümit’in yayınlarına yöneldim. İlk olarak Beyoğlu Raspodisi isimli kitaba gitti elim. Sonra neden bilmem ani bir hareketle Şeytan Ayrıntıda Gizlidir kitabını aldım. Kitap kısa cinayet hikayelerinden oluşuyor. Konular farklı ama başkahramanları Beyoğlu’nun En Güzel Abisi isimli kitapta da yer alan Komiser Nevzat ve yardımcısı Ali hiç değişmiyor. Cinayet vakaları değişse de bu ikili çok akıllı ve pratik çözümlerle sonuca ulaşıp zanlıları yakalıyor. Sadece kitapta ‘ Onur Eczanesi’ vakasında katilin kim olduğunu bilmelerine rağmen tutuklayıp adalet karşısına çıkaramıyorlar. Bu arada Şeytan Ayrıntıda Gizlidir isminin de özel bir manası yok kitapta yer alan hikayelerden sadece biri ve kitaba ismi verilmiş. Bence kitabın adı Onur Eczanesi bile olabilirmiş.

Okuduğum kitaplarla ilgili çok ayrıntıya girip okuyucunun ilgisini dağıtmak istemem. Bu sebeple kısa bir tanıtım yapmayı yeterli buluyorum. ‘Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’  kitabını sevenlerin bu kitabı da ilgiyle okuyup, seveceklerine eminim. Son olarak bu Ahmet Ümit’in Beyoğlu ile ne derdi var anlamadım. Okuduğum her kitabında adı geçiyor.

Yazar Hakkında:

Cihan Demirdaş;  İşletme bölümü lisans mezunu olup kozmetik, kişisel bakım ve ev temizlik ürünleri sektöründe faaliyet gösteren uluslararası sermayeli bir şirketin İnsan Kaynakları ve İdari İşler Müdürlüğü’nde 3 yıldır görev yapmaktadır. Hakkımda daha fazlasını öğrenmek için;

                                          


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder