18 Haziran 2012 Pazartesi

En Beğendiğim Kitap Ayraçları

Okuduğumuz kitaplarla ilgili pek çok yazıyı siz okuyucularımızla paylaştık. Paylaşmaya da devam edeceğiz. Kitaplarla ilgili yazdığımız yazılarımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ancak bugün kitaplara değil, kimimiz için oldukça önemli bir yerde olduğunu düşündüğüm Kitap Ayraçları konusuna değinmek istiyorum.

Şahsen, kitaplarımın şeklinin şemalinin bozulmamasına çok önem veren birisi olarak, kitap okurken kaldığımız yeri belirtirken sayfanın orasını burasını bükmeye, buruşturmaya kesinlikle karşı olduğumu belirtmek istiyorum. Kitap kapaklarının bile okuma esnasında bozulmamasına büyük özen gösteririm. Eğer bir kitabımı ödünç verecek olursam, verdiğim gibi almak isterim :) .

Hal böyle olunca kitap ayraçları da çok önem kazanan parçalar olup çıkıyor. Merak ettim ve sizler için araştırdım. İnternette kitap ayraçları konusuyla ilgili gezinirken, kitap ayracı koleksiyonculuğu diye bir kavram olduğunu, bu işe benden çok daha ciddi önem veren insanlar olduğunu gördüm. Yüzlerce kitap ayracına sahip kişiler gibi bende o kadar çok ve farklı farklı kitap ayraçlarım olsun istedim. :) Kitap ayracı koleksiyonculuğunun çok farklı ve güzel bir koleksiyonculuk olabileceğini düşünüyorum. Çünkü yazının devamında göreceğiniz fotoğraflardan sonra sizde eminim bana katılacaksınız. Esprili olanlar, duygusal olanlar, klasikler, farklılar… Pek çok çeşit kitap ayracı, kitaplarımızda kaldığımız yerleri belirtmek için bizi bekliyor.

Buyurun sizi, bana göre en beğendiğim kitap ayraçları turuna çıkarayım… 

Ezilmiş görünümlü kitap ayracı

Bacakları dışarıda kalmış bir ayraç. Bana farklı geldi.

Ezilmiş adam figürlü kitap ayracı

Seçtiğim bu kitap ayracı da bir öncekinin türünden. :) Kaçarken kitabın arasında kalmış gibi bir görüntü vermiş. :)

el şeklinde kullanılabilen kitap ayracı

Kollar içeride eller kitapların dışında kalmış. Bu da güzel ve yaratıcı bir kitap ayracı olmuş.

Akıcı bir görüntüye sahip kitap ayracı

Dışarıdan baktığımızda biraz tuhaf ve iç gıcıklayıcı olabilir :) ama bana göre ilginç bir ayraç. Örgüden yapılmış kitap ayracı

Örgüden yapılmış bir kitap ayracı fikri, yukarıdaki arkadaşı görünce çok hoşuma gitti. Örgü ile oldukça farklı ve yaratıcı kitap ayraçları yapılabilir. 


kaydet ikonuna sahip kitap ayracı

Basit bir ayraç olmuş ancak anlamı büyük :)Susam sokağı karakterlerinden oluşan kitap ayracı

En sevdiğim kitap ayraçlarından oldu bu arkadaşlar. Edi adamım olur. :)

Sayfanın köşesine yerleştirilen kitap ayracı

Diğerlerine göre farklı bir ayraç. Favori kitap ayracım oldu. Düşünce gerçekten çok güzel.


yanma görünümlü kitap ayracı

Oldukça yaratıcı bir ayraç daha. İnsan bakmaya korkuyor. :)

çimen şeklinde kitap ayracı

Son olarak kitaplarımızın içinde bir bitki varmış görünümüne sahip, çimen şeklinde kitap ayracı. 

Bu yazımı çok eğlenerek hazırladım. Umarım sizlerde beğenirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere...


6 yorum:

 1. Örgü olan ayracı sevdim sanırım ben de örgü ile ayraç yapmayı deneyeceğim

  YanıtlaSil
 2. tam da bunlara bakıyordum belki ben de başlarım koleksiyona:) çim i beğendim. peki bunlardan nerden alabiliriz bi iki örnek verebilirmisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel ayraçlar var değil mi? Yazıda yayınladığım ayraç fotoğraflarının hepsini baya bir site gezerek buldum. Ancak çoğu site bilgi içerikliydi. Nereden satın alınacaklarına dair bir araştırmaya girmemiştim ta ki sizin yorumunuzu görene kadar. Belki dedim sizin yaptığınız bu yorum bir başka yazıya konu olabilir :) ( Hemen iş çıkardım kendime malum, bir blog için içerik herşeydir:) )

   Sizin yorumdan sonra aklıma gelen ülkemizdeki iki gözde alışveriş sitesine baktım. gittigidiyor ve sahibinden sitelerinde hepsi olmasada yazımda geçen 2. ve 3. sıradaki el ve ezilmiş adam ayraçlarına rastladım. Burada bulunmayan güzel ayraçlarda var :) O sitelere bir göz atmanızda yarar var. Ama daha detaylı bir araştırmayla daha çok bilgiyi bir başka yazıda yazayım. Yorumunuz için teşekkürler...

   Sil
 3. www.tahtakartvizit.com isimli sitede de ahşap üzerine ilginç kitap ayraçları mevcut.

  YanıtlaSil
 4. merhabalar. Kendim kitap ayracı tasarlıyorum. İlgilenirseniz www.ayseninayraclari.com sitesine sizi beklerim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkürler. Sitenizi de inceledim. Çok güzel kitap ayraçları yapıyorsunuz. Çalışmalarınızda başarılar.

   Sil